Literární směr a další autoři

#futurismus #dystopie
Zamjatinův román My je dystopií, která využívá některé futuristické postupy: technická budoucnost, stroje a čísla, číselná “jména” postav, vyzdvihování matematiky, strohý jazyk. Je zajímavé, že Zamjatinovo My stojí na počátku dystopií, jak dnes říkáme “orwellovského” typu. Jeho My zcela jednoznačně inspirovalo právě Orwella (1984), ale také Bradburyho 451 °Fahrenheita nebo Huxleyho Konec civilizace, ze současných autorů zmiňme například Vondruškovy Neviditelné.

Futurismus obvykle probírám společně s futuristickými básníky, tj. například F. T. Marinettim. Poezie žáky poněkud děsí, proto doporučuji k ústní maturitní zkoušce zařadit Zamjatina spíš k autorům, kteří píší dystopie. Určitě je ale zajímavé porovnat futurismus v próze právě s futurismem v poezii.

Futurismus

[!note] Futurismus
Futurismus je avantgardní umělecký směr počátku 20. století. Vzniká v Itálii a velký ohlas měl také v Rusku. Jeho hlavními znaky jsou obdiv k technice, zkratkovitost, snaha ukázat rušnou a uspěchanou dobu. V literatuře se objevují čísla, matematické značky, naopak chybí přívlastky či věty jako takové. Přináší teorii osvobozených slov - tj. slova jsou často užita bez ohledu na jejich syntaktické či logické vazby. Zakladatelem futurismu F. T. Marinetti je také spoluzakladatelem fašismu. Vzývali válku jako jedinou možnost jak očistit svět od všeho špatného - starého. Mezi představitele futurismu řadíme kromě Marinettiho také Majakovského či Chlebnikova.

Dystopie

[!note] dystopie
Dystopie je subžánrem sci-fi (pokud považujeme pojem sci-fi za obecně shrnující veškerou literaturu stojící mimo současný čas a současnou skutečnost). Je pro ni typická totalitní společnost, která omezuje svobodu slova, manipuluje s lidmi, určuje striktní pravidla, za jejichž porušení ukládá absolutní tresty. Často se odehrává v budoucnosti a zobrazovaná společnost vznikla po nějaké katastrofě - válce či přírodní katastrofě, která způsobila zánik společnosti, tak jak ji známe dnes, a přeživší společnost přijala jiná pravidla. Žánr dystopie je oblíbený v klasické i žánrové literatuře, mezi autory dystopií můžeme kromě výše zmíněných zařadit Karla Čapka (RUR), Kotletu (Spad - série), Thomase Thiemeyera (série Evoluce - cílí na young adult čtenáře), Kristýnu Sněgoňovou (série Město v oblacích), Veroniku Rothovou (trilogie Divergence - young adult), Zuzanu Strachotovou (Devět dní a Devět nocí - young adult) a další.